Cllr Wendy Maddox

Party: Labour

Ward: Dalton South

Other councillors representing this Ward:

Contact information

Home address: 
7 Garden Lea
Dalton-in-Furness
Cumbria
LA15 8PJ

Phone:  01229 464815

Bus. email:  wemaddox@barrowbc.gov.uk

Download Cllr Wendy Maddox contact details as VCard

Committee appointments

Term of Office

  • 06/05/2010 - 08/05/2023

Appointments to outside bodies

Additional Information

I was born in Barrow-in-Furness and moved to Dalton when I got married in 1973. I have one Son and two beautiful Grandchildren. 

I am now retired after working for the NHS from 1994 to 2006. I am now a Trustee/Treasurer of the Dalton-in-Furness Old Peoples' Welfare Centre and very proud that the building is now in use six days a week. I have been a Dalton Town Councillor since 2000 and had the honour of being Mayor in 2002/2003 and again in 2015/2016. My interest in Council started when I became Dalton Town Clerk in 1988, holding the post until 1995.

I had the honour of being the Mayor of Barrow in 2012/2013 and it was a marvellous year and very enjoyable. I met many people both local and County wide, as well as several members of the Royal family. A year that I will never forget.

One of my hobbies was tap dancing, something I really enjoyed up until recently when I was advised not to do weight bearing exercises. I now have an exercise bike at home and pedal away whilst watching morning television and I really enjoy it, both the pedalling and the television, and it's keeping me fit. 

I have been a darts player since the 1990's and until recently was the League Secretary for Dalton and District Ladies Darts League, unfortunately the League has now ended due to lack of teams. I have now started playing on a Wednesday for a Dalton team in the Barrow League. I am not an ace player, if I win it is a bonus.

 

To view details of interests declared at meetings prior to January 2019 please click here.

 

To view attendance records from meetings prior to January 2019 please click here.

 

 

Elections

Mayor from Mau 2012 – May 2013

Borough Councillor (Labour) for Dalton South Ward from June 2004 – May 2008